Skip to content
milk, glass, fresh-518067.jpg

Mleko i produkty mleczne zawierają białko, minerały i witaminy. Są to składniki bardzo korzystne dla ludzkiego zdrowia. Jogurty i kefiry powstają przez dodanie kultur bakterii(starterowych), które przekształcają cukier mleczny(laktozę) zawarty w mleku w kwas mlekowy. Z powodu zachodzących procesów fermentacji mogą więc zawierać kultury bakteryjne korzystne dla zdrowia człowieka. 
Badania potwierdzają, że spożywanie produktów mlecznych jest niezbędne dla zdrowia człowieka- zwłaszcza w grupie pediatrycznej.  

Mleko jest złożonym płynem, który wytwarzany jest w gruczole sutkowym samic ssaków. Jest produkowane w gruczole sutkowym samic ssaków w celu karmienia noworodka od urodzenia. Mleko jest pożywne i łatwostrawne, bogate w minerały, białka, i energię. Dostarcza niezbędnych aminokwasów oraz innych związków niezbędnych dla organizmu. Około 75% do 80% całkowitego białka w mleku to białka kazeinowe, pozostała część to białka serwatkowe, oraz śladowe ilości glikoprotein.

Mleko UHT jest bezwartościowe

Mleko ze znaczkiem “UHT” to nic innego jak informacja, że produkt został poddany działaniu wysokiej temperatury. Proces ten polega na podgrzewaniu mleka w temperaturze 135-145 stopni Celcjusza przez 2-3 sekundy, co zabija mikroorganizmy tworzące formy przetrwalnikowe. Dzięki temu procesowi mleko może być przechowywane w temperaturze pokojowej nawet kilka miesięcy. Mleko UHT zawiera te same składniki odżywcze, co mleko schłodzone – wapń, fosfor, potas, ryboflawina, witaminy A i B12, magnez, węglowodany i białko. W porównaniu z mlekiem “od rolnika”, mleko UHT ma tylko nieznacznie niższy poziom tiaminy, witaminy B12 i kwasu foliowego. Mleko UHT to wartościowy produkt. 

Mleko i zdrowe kości 

Regularne spożywanie produktów mlecznych wywiera korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Badania dowodzą, że zawartość minerałów w kościach była niższa o ok 6 % u kobiet w wieku 20-49 lat, które w dzieciństwie spożywały mniej niż jedną porcję mleka tygodniowo w porównaniu z kobietami, które spożywały więcej niż jedna porcję. Dodatkowo niskie spożycie mleka w okresie dojrzewania wiąże się z 3% mniejszą zawartością minerałów w kościach i mniejszą masą kostną stawu biodrowego w wieku dorosłym. Niskie spożycie mleka w dzieciństwie wiąże się też z dwukrotnie wyższym ryzykiem złamań. Dodatkowo dzieci, które nie piły mleka, oraz nie jadły pokarmów wzbogaconych o wapń, częściej też ulegały złamaniom kości przed okresem dojrzewania, niż dzieci, które często piły mleko. Reasumując – mleko wspiera zdrowe kości.

Mleko, produkty mleczne i choroby sercowo-naczyniowe 

W internecie można znaleźć informacje, że mleko działa niekorzystnie na zdrowie sercowo-naczyniowe. To nie jest prawda. Aktualne dane naukowe potwierdzają, że spożywanie produktów mlecznych nie wpływa negatywnie na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych- wręcz przeciwnie, mogą może wykazywać działanie ochronne. 

Produkty mleczne różnią się znacznie zarówno pod względem zawartości składników odżywczych, jak i składników bioaktywnych. Stwierdzono, że spożywanie sfermentowanych produktów mlecznych, takich jak produkty z kwaśnego mleka, ser i jogurt, ma pozytywny wpływ na skład ciała, profil lipidowy krwi i ryzyko chorób kardiometabolicznych, co może częściowo być związane z metabolitami mikrobioty, takimi jak SCFA Skorzystaj z profesjonalnej pomocy dietetyk Lubliniec mgr Michał Strużyk, aby odzyskać swoje zdrowie. Pomimo obaw związanych z zawartością tłuszczów nasyconych, te korzystne efekty obserwuje się niezależnie od tego, czy sfermentowany produkt mleczny jest niskotłuszczowy, czy pełnotłusty. Oprócz tłuszczu, jogurt i ser zawierają wiele innych składników bioaktywnych. Proces fermentacji prowadzi do zmian strukturalnych lipidów i białek w serze i jogurcie, które mogą być odpowiedzialne za niektóre z ich korzystnych skutków. Im bardziej dojrzały ser, tym większy korzystny wpływ na zdrowie metaboliczne, co można częściowo wytłumaczyć produktami końcowymi wytwarzanymi przez bakterie jelitowe, które są wystarczająco silne, aby wpływać na wrażliwość na insulinę i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. 

Podsumowując, wyniki tych ostatnich badań, przeglądów systematycznych i metaanaliz nie dostarczają przekonujących dowodów na to, że tłuszcze nasycone w produktach mlecznych zwiększają ryzyko chorób kardiometabolicznych, a zamiast tego sugerują, że mogą wywierać bardzo duży, korzystny wpływ na zdrowie sercowo-naczyniowe. 

źródła : 

1. Arne Astrup, Nina Rica Wium Geiker, Faidon Magkos, Effects of Full-Fat and Fermented Dairy Products on Cardiometabolic Disease: Food Is More Than the Sum of Its Parts, Advances in Nutrition, Volume 10, Issue 5, 2019,
2. 
R Lordan, I Zabetakis, Invited review: the anti-inflammatory properties of dairy lipids, J Dairy Sci, 100 (2017), pp. 4197-4212
3. Ivan M. Petyaev, Yuriy K. Bashmakov, Could cheese be the missing piece in the French paradox puzzle?, Medical Hypotheses, Volume 79, Issue 6,
2012, Pages 746-749, ISSN 0306-9877,

Polityka prywatności Designed using Magazine Hoot. Powered by WordPress.